Katarakt Tedavisi

Katarakt Tedavisi Hakkında

Katarakt, gözünüzün normal olarak şeffaf lensini bulanıklaştırır. Katarakt olan insanlar için, bulutlu merceklerden görmek biraz soğuk veya buğulu bir pencereden bakmak gibidir. Kataraktların neden olduğu bulutlu görüş, okumayı, araba kullanmayı (özellikle geceleri) veya bir arkadaşınızın yüzündeki ifadeyi görmeyi zorlaştırabilir.

Kataraktların çoğu yavaşça gelişir ve görüşünüzü erken rahatsız etmez. Ancak zamanla katarakt sonunda görüşünüzü etkileyecektir.

İlk başta, daha güçlü aydınlatma ve gözlük kataraktla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Ancak görme bozukluğu normal faaliyetlerinize müdahale ederse, katarakt ameliyatına ihtiyacınız olabilir. Neyse ki, katarakt ameliyatı genellikle güvenli ve etkili bir işlemdir.

Katarakt nasıl görünüyor?
Bir katarakt görüşünüzü nasıl etkiler?

Katarakt Belirtileri

Katarakt belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 • Bulutlu, bulanık veya bulanık görme
 • Geceleri görme zorluğunu arttırmak
 • Işığa ve parlamaya duyarlılık
 • Okuma ve diğer etkinlikler için daha parlak ışığa ihtiyaç var
 • Işıkların etrafında “haleler” görmek
 • Gözlük camında veya kontakt lens reçetesinde sık değişiklikler
 • Renklerin solması veya sararması
 • Tek gözde çift görme

İlk başta, bir kataraktın neden olduğu görüşünüzdeki bulanıklık göz merceğinin sadece küçük bir bölümünü etkileyebilir ve herhangi bir görme kaybının farkında olmayabilirsiniz. Katarakt büyüdükçe, merceğinizden daha fazla bulutlanır ve mercekten geçen ışığı bozar. Bu daha belirgin semptomlara yol açabilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Görüşünüzde herhangi bir değişiklik olduğunu fark ederseniz, bir göz muayenesi için randevu alın. İkili görme veya ışığın yanıp sönmesi, ani göz ağrısı veya ani baş ağrısı gibi ani görme değişiklikleri geliştirirseniz, hemen doktorunuzu görün.

Katarakt Nedenleri?

Yaşlanma veya yaralanma, gözünüzün lensini oluşturan dokuyu değiştirdiğinde çoğu katarakt gelişir.

Diğer sağlık sorunlarına neden olan bazı kalıtsal genetik bozukluklar katarakt riskinizi artırabilir. Katarakt ayrıca diğer göz koşullarından, geçmiş göz ameliyatından veya diyabet gibi tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir. Steroid ilaçlarının uzun süreli kullanımı da kataraktın gelişmesine neden olabilir.

Katarakt Nasıl Oluşur?

Kataraktların oluştuğu lens, gözünüzün renkli kısmının (iris) arkasına yerleştirilmiş. Objektif, gözünüze geçen ışığı odaklayarak retinada net ve keskin görüntüler üretiyor – gözdeki ışığa duyarlı membran, kameradaki film gibi işlev görüyor.

Yaşlandıkça, gözlerinizdeki lensler daha az esnek, daha az şeffaf ve daha kalın hale gelir. Yaşa bağlı ve diğer tıbbi durumlar, mercek içindeki dokuların parçalanmasına ve birlikte dağılmasına neden olarak mercek içindeki küçük alanları bulanıklaştırır.

Katarakt gelişmeye devam ettikçe, bulutlanma daha da yoğunlaşır ve merceğin daha büyük bir kısmını içerir. Bir katarakt lensin içinden geçerken ışığı saçar ve engeller, böylece keskin bir şekilde tanımlanan görüntünün retinanıza ulaşmasını önler. Sonuç olarak görüşünüz bulanıklaşır.

Katarakt genellikle her iki gözde de gelişir, ancak eşit şekilde değil. Bir gözdeki katarakt diğerinden daha ileri olabilir ve gözler arasında görme farklılığına neden olabilir.

Katarakt Çeşitleri

Katarakt tipleri şunları içerir:

 • Lens merkezini etkileyen katarakt (nükleer katarakt). Bir nükleer katarakt ilk bakışta daha fazla görülebilirliğe ve hatta okuma görüşünüzde geçici bir iyileşmeye neden olabilir. Ancak zamanla, mercek yavaş yavaş sarıya döner ve görüşünüzü daha da bulanıklaştırır.Katarakt yavaşça ilerledikçe, lens kahverengiye bile dönebilir. Merceğin ileri sararması veya kızarması, renk tonlarını ayırt etmede zorluğa yol açabilir.
 • Lensin kenarlarını etkileyen katarakt (kortikal katarakt). Bir kortikal katarakt lens korteksinin dış kenarında beyazımsı, kama şeklinde opasiteler veya çizgiler olarak başlar. Yavaş yavaş ilerledikçe, çizgiler merkeze doğru uzanır ve merceğin merkezinden geçen ışığa müdahale eder.
 • Lensin arkasını etkileyen katarakt (posterior subkapsüler katarakt). Posterior subkapsüler katarakt, genellikle ışık yolunda lensin arka tarafında yakın oluşan küçük, opak bir alan olarak başlar. Posterior subkapsüler katarakt sıklıkla okuma görmenize engel olur, parlak ışıkta görüşünüzü azaltır ve geceleri ışıkların etrafında parlama veya halelere neden olur. Bu katarakt tipleri diğer tiplerden daha hızlı ilerleme eğilimindedir.
 • Doğduğunuz katarakt (doğuştan katarakt). Bazı insanlar kataraktla doğar veya çocukluk döneminde onları geliştirir. Bu katarakt genetik olabilir veya bir intrauterin enfeksiyon veya travma ile bağlantılı olabilir.Bu kataraktlar ayrıca, miyotonik distrofi, galaktozemi, nörofibromatozis tip 2 veya kızamıkçık gibi bazı koşullardan da kaynaklanabilir. Konjenital katarakt her zaman görüşü etkilemez, ancak yaparlarsa genellikle tespit edildikten hemen sonra çıkarılırlar.

Risk Faktörleri

Katarakt riskinizi artıran faktörler şunlardır:

 • Artan yaş
 • Şeker hastalığı
 • Güneş ışığına aşırı maruz kalma
 • Sigara içmek
 • şişmanlık
 • Yüksek tansiyon
 • Önceki göz yaralanması veya iltihabı
 • Önceki göz ameliyatı
 • Uzun süre kortikosteroid kullanımı
 • Aşırı miktarda alkol içmek

Önlem

Kataraktın nasıl önleneceği veya kataraktın ilerlemesinin yavaşlatılacağı konusunda hiçbir çalışma kanıtlanmamıştır. Ancak doktorlar aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli stratejilerin yararlı olabileceğini düşünüyor:

 • Düzenli göz muayeneleri yapın. Göz muayeneleri katarakt ve diğer göz problemlerini en erken aşamalarında tespit etmeye yardımcı olabilir. Doktorunuza ne sıklıkta göz muayenesi yaptırmanız gerektiğini sorun.
 • Sigarayı bırakmak. Doktorunuzdan sigara içmeyi nasıl durduracağınız konusunda öneri isteyin. Size yardımcı olmak için ilaçlar, danışmanlık ve diğer stratejiler mevcuttur.
 • Diğer sağlık sorunlarını yönetin. Diyabet veya katarakt riskinizi artırabilecek diğer tıbbi durumlarınız varsa, tedavi planınızı izleyin.
 • Bol miktarda meyve ve sebze içeren sağlıklı bir diyet seçin. Diyetinize çeşitli renkli meyve ve sebzeler eklemek, birçok vitamin ve besin almanızı sağlar. Meyve ve sebzelerde, göz sağlığınızın korunmasına yardımcı olan birçok antioksidan vardır.Çalışmalar, hap şeklindeki antioksidanların kataraktları önleyebileceğini kanıtlamamıştır. Ancak son zamanlarda yapılan büyük bir popülasyon çalışması, vitamin ve mineral bakımından zengin sağlıklı bir diyetin katarakt geliştirme riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Meyve ve sebzelerin kanıtlanmış birçok sağlık yararı vardır ve diyetinizdeki mineral ve vitamin miktarını arttırmanın güvenli bir yoludur.
 • Güneş gözlüğü takmak. Güneşten gelen ultraviyole ışık, katarakt gelişimine katkıda bulunabilir. Dışarıda olduğunuzda ultraviyole B (UVB) ışınlarını engelleyen güneş gözlüğü kullanın.
 • Alkol kullanımını azaltın. Aşırı alkol kullanımı, katarakt riskini artırabilir.

Katarakt Teşhisi

Kataraktınızın olup olmadığını belirlemek için doktorunuz tıbbi geçmişinizi ve semptomlarınızı gözden geçirecek ve bir göz muayenesi yapılacaktır. Doktorunuz aşağıdakiler dahil birkaç test yapabilir:

 • Görme keskinliği testi. Görme keskinliği testi, bir dizi harfi ne kadar iyi okuyabileceğinizi ölçmek için göz grafiğini kullanır. Gözleriniz birer birer test edilirken diğer gözünüz örtülür. Daha küçük harflere sahip bir grafik veya görüntüleme cihazı kullanarak, göz doktorunuz 20/20 görüşünüz olup olmadığını veya görüşünüzün bozulma belirtileri gösterip göstermediğini belirler.
 • Yarık lamba muayenesi. Bir yarık lamba, göz doktorunuzun göz önündeki yapıları büyütme altında görmesini sağlar. Mikroskop yarık lamba olarak adlandırılır, çünkü kornea, iris, lens ve iris ile kornea arasındaki boşluğu aydınlatmak için yoğun bir ışık çizgisi, bir yarık kullanır. Yarık doktorunuzun bu yapıları küçük bölümler halinde görmesini sağlar ve böylece küçük anormallikleri tespit etmeyi kolaylaştırır.
 • Retina sınavı. Bir retinal sınava hazırlanmak için, göz doktorunuz göz bebeklerinizi açıp göz bebeklerinizi açıp genişletin (dilate). Bu, gözlerinizin arkasını (retina) incelemeyi kolaylaştırır. Bir yarık lamba veya oftalmoskop adı verilen özel bir cihaz kullanarak, göz doktorunuz lensinizi katarakt belirtileri açısından muayene edebilir.

Katarakt Tedavisi

Katarakt ameliyatı ne zaman düşünülmeli?

Ameliyatın sizin için uygun olup olmadığını göz doktorunuzla konuşun. Göz doktorlarının çoğu, kataraktınız yaşam kalitenizi etkilemeye başladığında katarakt ameliyatı yapmayı düşünür veya gece okumak veya araba kullanmak gibi normal günlük aktiviteler gerçekleştirme kabiliyetinizi engeller.

Katarakt ameliyatının sizin için ne zaman uygun olduğuna karar vermek size ve doktorunuza bağlıdır. Çoğu insan için, kataraktları atmak için acele yoktur, çünkü genellikle göze zarar vermezler. Ancak diyabetli kişilerde katarakt daha hızlı kötüleşebilir.

Prosedürün geciktirilmesi, daha sonra katarakt ameliyatı yapmaya karar verirseniz, görüşünüz ne kadar iyi olduğunu etkilemez. Katarakt cerrahisinin yararlarını ve risklerini doktorunuzla birlikte düşünmek için zaman ayırın.

Şimdi katarakt ameliyatı yapmamayı tercih ederseniz, göz doktorunuz kataraktınızın devam edip etmediğini görmek için periyodik takip muayeneleri önerebilir. Göz doktorunuzu ne sıklıkta göreceksiniz durumunuza bağlıdır.

Katarakt ameliyatı sırasında ne olur?

Katarakt ameliyatı, bulanık lensin çıkarılmasını ve şeffaf bir yapay lens ile değiştirilmesini içerir. Göz içi lens adı verilen yapay lens, doğal lensinizle aynı yere yerleştirilmiş. Gözünüzün kalıcı bir parçası olmaya devam ediyor.

Bazı insanlar için, diğer göz problemleri yapay merceğin kullanılmasını yasaklar. Bu durumlarda, katarakt bir kez alındığında, gözlük veya kontak lenslerle görüş düzeltilebilir.

Katarakt ameliyatı genellikle ayaktan tedavi bazında yapılır, bu ameliyattan sonra hastanede kalmanıza gerek kalmayacağı anlamına gelir. Katarakt ameliyatı sırasında göz doktorunuz göz çevrenizdeki bölgeleri uyuşturmak için lokal anestezi kullanır, ancak işlem sırasında genellikle uyanık kalırsınız.

Katarakt ameliyatı genellikle güvenlidir, ancak enfeksiyon ve kanama riski taşır. Katarakt ameliyatı retina dekolmanı riskini arttırır.

İşlemden sonra birkaç gün rahatsızlık duyacaksınız. İyileşme genellikle sekiz hafta içinde gerçekleşir.

Her iki gözde de katarakt ameliyatına ihtiyacınız varsa, doktorunuz ilk ameliyattan iyileşdikten sonra ikinci gözde kataraktı çıkarmak için ameliyat planlayacaktır.

Katarakt için doktorunuza soracağınız bazı temel sorular şunlardır:

 • Katarakt görme problemlerime neden oluyor mu?
 • Ne tür testlere ihtiyacım var?
 • Katarakt ameliyatı görme sorunlarımı düzeltir mi?
 • Katarakt ameliyatının potansiyel riskleri nelerdir? Gecikme ameliyatında risk var mı?
 • Katarakt ameliyatının maliyeti ne olacak ve sigortam bunu kapsayacak mı?
 • Katarakt ameliyatından kurtulmak için ne kadar zamana ihtiyacım olacak?
 • Herhangi bir normal aktivite katarakt ameliyatından sonra kısıtlanır mı? Ne kadar süreliğine?
 • Katarakt ameliyatından sonra, yeni gözlük almadan önce ne kadar beklemeliyim?
 • Medicare kullanırsam, katarakt ameliyatının maliyetini karşılayacak mı? Medicare ameliyat sonrası yeni gözlüklerin maliyetini kapsıyor mu?
 • Şu anda ameliyat istemiyorsam, görüş değişiklikleri ile başa çıkmak için başka ne yapabilirim?
 • Kataraktlarımın kötüye gittiğini nasıl bileceğim?
 • Bu diğer sağlık koşullarım var. Bu koşulları birlikte en iyi nasıl yönetebilirim?
 • Yanımda alabileceğim herhangi bir broşür veya basılı materyal var mı? Hangi web sitelerini öneriyorsun?

Doktorunuza sormaya hazırladığınız sorulara ek olarak, hiçbir zaman bir şey anlamadığınız soruları sormakta tereddüt etmeyin.

Doktorunuzun size birkaç soru sorması olasıdır. Onları cevaplamaya hazır olmak, daha sonra ele almak istediğiniz diğer hususları kapsamasına daha fazla zaman verebilir. Doktorunuz şunları sorabilir:

 • Belirtileri yaşamaya ne zaman başladınız?
 • Belirtileriniz her zaman var mı yoksa gelip mi gidiyorlar?
 • Parlak ışıkta görme sorunu yaşıyor musunuz?
 • Belirtileriniz kötüleşti mi?
 • Görme problemleriniz sürmenizi zorlaştırıyor mu?
 • Görme problemleriniz okumayı zorlaştırıyor mu?
 • Görme problemleriniz işinizi zorlaştırıyor mu?
 • Hiç göz yaralanması veya göz ameliyatı oldu mu?
 • Siz hiç irisinizin iltihabı (iritis) gibi göz probleminizle tanı kondunuz mu?
 • Hiç başınıza veya boynunuza radyasyon tedavisi aldınız mı?

Yorum Yaz

Telefon
Whatsapp
Yol Tarifi